Home Bonaire Polítika Plaatsvervangend Secretaris-Generaal bekijkt vorderingen zorgverzekering

Plaatsvervangend Secretaris-Generaal bekijkt vorderingen zorgverzekering

KRALENDIJK - De inwoners van Bonaire, Sint-Eustatius en Saba hebben inmiddels twee maanden een algemene zorgverzekering. Een eerste conclusie is dat er zich zeker kinderziektes hebben voorgedaan, maar dat die onder controle zijn en dat over het algemeen de uitvoering naar tevredenheid gaat. Afgelopen week was er een delegatie van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) op Bonaire om de stand van zaken te bekijken en onder meer overleg te voeren met gedeputeerde van volksgezondheid Pablo “James” Kroon.

De delegatie werd geleid door de heer André Kleinmeulman, de plaatsvervangend Secretaris Generaal van VWS en eindverantwoordelijk voor onder meer de zorgverzekering. Gedeputeerde Kroon bracht vanuit de eilandbevolking signalen over dat het op een aantal punten nog niet loopt zoals het zou moeten. De heer Kleinmeulman heeft toegezegd deze signalen met aandacht te behandelen, aangezien de zorgverzekering vanaf 10-10-10 een verantwoordelijkheid is van het Ministerie van VWS.

Kleinmeulman benadrukte dat vragen en klachten van burgers over de zorgverzekering niet langer met het Bestuurscollege maar met het Zorgverzekeringskantoor (ZVK) moeten worden opgenomen. Het ZVK voert de nieuwe zorgverzekering uit in opdracht van VWS.

Het ZVK wil graag rechtstreeks van de bevolking eventuele vragen of klachten krijgen, omdat ze dan meteen een antwoord kunnen geven, iets kunnen uitleggen of er ook meteen iets aan kunnen doen. Zo heeft het ZVK op de klacht dat de informatielijn moeilijk bereikbaar was snel extra capaciteit ingezet.

Als het ZVK een klacht niet goed heeft behandeld dan kan altijd het oordeel worden gevraagd van de onafhankelijke Nationale Ombudsman. Een klacht bij de Ombudsman kan worden afgegeven bij de balie van het RCN (APNA-gebouw).

MEDICIJNEN
Tijdens het gesprek met Kroon is ook gesproken over de verstrekking van medicijnen. Tot 1 april 2011 gelden de medicijnlijsten van SVB en BZV. Er is één verandering: pijnstillers, hoestdranken en andere middelen die zonder recept zijn te kopen, worden niet vergoed. Dat is een keuze en verantwoordelijkheid van de minister van VWS, het Bestuurscollege staat daar buiten.

Aan de medicijnenlijst voor na 1 april wordt nu gewerkt. Omdat op de huidige medicijnenlijst relatief dure medicijnen voorkomen, zoekt VWS naar generieke medicijnen met dezelfde kwaliteit. Het geld dat daarmee bespaard wordt, wordt besteed aan de zorg in Caribisch Nederland. Middelen die zonder recept te kopen zijn, zullen uiteraard niet terugkeren op de nieuwe lijst.

Het ZVK heeft er voor gezorgd dat Bonairiaanse patiënten die op Curaçao dringend medicijnen nodig hebben terecht kunnen bij de SEHOS-apotheek.

MEDISCHE UITZENDING
VWS en het huidige en de voorgaande bestuurscolleges vinden dat patiënten zoveel mogelijk op Bonaire moeten worden geholpen. Daarom worden de medisch-specialistische en de verpleegkundige staf op Bonaire uitgebreid en verder geprofessionaliseerd. Er zijn daarom samenwerkingsafspraken gemaakt met het AMC en de VU in Amsterdam. De eerste medische specialisten als het gevolg van die samenwerking zijn al aan het werk bij Fundashon Mariadal.

Het ZVK vindt dat de noodzaak van medisch uitzenden het beste getoetst kan worden door mensen die dicht bij de praktijk staan: dus de specialisten van het ziekenhuis. Patiënten zijn dan verzekerd van goede zorg én de zorgkosten worden in de hand gehouden. Fundashon Mariadal is al ver met het opzetten van een dergelijke indicatiecommissie, bestaande uit medische specialisten.

De vergoeding bij medische uitzending is hoger dan vroeger. Die vergoeding wordt gestort op een door de patiënt aan de huisarts doorgegeven bankrekeningnummer. Dat werkt in het algemeen goed. Gebleken is dat op 1000 uitzendingen maar in een enkel geval de verzekerde geen bankrekening had. Op Curaçao zijn afspraken gemaakt met de SVB voor noodgevallen.

De regelgeving van VWS bepaalt wanneer begeleiding is toegestaan. Net als vroeger moet dat echt nodig zijn. Het ZVK gaat af op wat de behandelend arts vindt want het ZVK wil dat echt zieke mensen worden gesteund. Maar omdat begeleiding duur is, controleert ZVK wel of begeleiding daadwerkelijk noodzakelijk was. Het ZVK kijkt daarom ook naar goedkopere mogelijkheden voor begeleiding zoals het inschakelen van Bonairiaanse verenigingen op Curaçao en Aruba.

 
 
Please update your Flash Player to view content.